186317-2023 - ÄndringSverige-Karlskoga: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nobelhallen och Simhall/Badhus
Referensnummer: 2023-018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en totalentreprenad med samarbetsform partnering. I upphandlingen ingår fyra olika objekt "Nobelhallen", "Nytt badhus", "Iordningställande av parkeringslösning - Nobelområdet", "Rivning av gamla badhuset". Entreprenaden/entreprenaderna genomförs per objekt men där samordningseffekter ska tillvaratas mellan objekten. Entreprenaden/entreprenaderna är indelade i en fas 1:a och en fas 2:a. Se ytterligare information i upphandlingsdokumenten.