186336-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Utrustning för osteosyntes
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Osteosyntesmaterial
Referensnummer: UC-2020-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183300 Utrustning för osteosyntes
II.1.4.
Kort beskrivning
Osteosyntesmaterial / Traumaprodukter
För ortopediverksamheten i Region Östergötland
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande Anbudsområden:
1. Proximal femurfraktur glidskruv/spik + rörplatta.
2. Proximal femurfraktur intramedullär spik.
3. Rörben intramedullära spikar.
4. Anatomiska plattor Vinkelstabila 3,5/2,7 mm Övre Extremitet.
5. Anatomiska plattor Vinkelstabila 3,5/2,7 mm Nedre Extremitet.
6. Anatomiska plattor för distala femur 4,5/5 mm.
7. Volar handledsplatta.
8. Standardplattor.
Avrop kommer att ske genom annan fördelningsnyckel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1. Proximal femurfraktur glidskruv/spik + rörplatta.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33183000 Ortopediska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser Osteosyntesmaterial/Traumaprodukter för ortopediverksamheten i Region Östergötland.
Del nr: Anbudsområde 2.Proximal femurfraktur intramedullär spik.
Del nr: Anbudsområde 3. Rörben intramedullära spikar
Del nr: Anbudsområde 4. Anatomiska plattor Vinkelstabila 3,5/2,7 mm Övre Extremitet.
Del nr: Anbudsområde 5. Anatomiska plattor Vinkelstabila 3,5/2,7 mm Nedre Extremitet.
Del nr: Anbudsområde 6. Anatomiska plattor för distala femur 4,5/5 mm.
Del nr: Anbudsområde 7. Volar handledsplatta.
Del nr: Anbudsområde 8. Standardplattor.