186348-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för lagerhantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållssystem med lagerhantering
Referensnummer: TN 2020/0265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48782000 Programvara för lagerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökningsinbjudan
Norrköpings kommun inbjuder härmed systemleverantörer att inkomma med ansökan om att i nästa steg (Steg 2) lämna anbud i upphandling av underhållssystem med lagerhantering.
I bilagan "Förutsättningar och övergripande krav beskrivs övergripande krav på IT-stödet. Dessa krav kommer att förtydligas i upphandlingens andra steg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48782000 Programvara för lagerhantering, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällsbyggnadskontoret i Norrköping kommun planerar för nya stads- och kommundelar samt utvecklar och sköter om befintliga gator, torg, parker och natur. Samhällsbyggnadskontorets avdelning för drift och underhåll ansvarar för skötsel och verkar för att kommuninvånarna upplever attraktiva stadsmiljöer, rik natur och tycker det är lätt och säkert att förflytta sig.
Inom avdelningen finns enheten spårvagnsverkstaden. Spårvagnsverkstaden har i huvuduppgift att underhålla och reparera stadens spårfordon. Här arbetar reparatörer, elektriker och kontorspersonal som tillsammans ska se till att det varje vardagsmorgon finns 18 st. spårvagnar redo för trafik. Kommunen använder i nuläget systemet T7 från Maintmaster som sitt systemstöd för underhåll av spårfordon. Systemet övertogs i samband med att spårvagnsverkstaden övergick till kommunal regi år 2012. Dagens system används av ca 20 personer. Bland användarna finns reparatörer, elektriker, administrativ personal och externa rapportörer.
Vi har identifierat ett behov av bättre hantering och planering av arbetsorders för underhåll där vi kan säkerhetsställa spårbarhet och samtidigt få stöd för vår hantering av inköp och lagerhållning. Vi strävar efter att effektivisera våra arbetssätt genom att undanröja dagens manuella handpåläggning och andra tidsbovar, till förmån för att få en mer digitalt sammanhållen process. Vi vill att det ska vara lätt att göra rätt i vår process från start till slut.