186366-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Social omsorg för handikappade
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidstillsyn till skolungdom över 12 år enligt 9 § 7 LSS
Referensnummer: OSN-2022-00500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311200 Social omsorg för handikappade
II.1.4.
Kort beskrivning
Insatsen korttidstillsyn är en insats enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS 9 § 7.
Korttidstillsyn kan beviljas till skolungdom över 12 år med funktionsnedsättning, som har studerande eller förvärvsarbetande vårdnadshavare. Insatsen ska erbjudas utanför det egna hemmet före och efter skolans slut samt under skollov.
Insatsen korttidstillsyn ska ge fysisk och psykisk stimulans, behovet av ungdomarnas tillsyn kan variera och insatsen måste därför kunna utformas på ett flexibelt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen