186404-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Permanenta informationsskyltar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar för visning av realtidsinformation, P-ledningssystem.
Referensnummer: 146/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31523200 Permanenta informationsskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stads Parkering AB avser köpa skyltar och installera utrustning för visning av realtidsinformation, P-ledningssystem.
Parkeringsbolaget avser i ett första skede fokusera på att byta befintliga skyltar. Därefter kommer P-ledsystem inne i våra P-hus och på ytor byggas.
Parkeringsbolaget avser att så långt möjligt använda befintliga elserviser till respektive parkeringsanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 34926000 Parkeringsledningssystem, 34928470 Skyltning, 34928472 Skyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen