18643-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Återvinning av avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinning av utsorterad gips från ÅVC inkl. option för gips från rökgasrening
Referensnummer: HEM 2017/00118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Återvinning av utsorterad gips från ÅVC inkl. option för gips från rökgasrening.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gips cirka 500 ton/år.
Gips från rökgasrening cirka 300 ton/år.