186435-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ed: Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: UH-2018-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalslandskommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda och Mellerud samt Dalslands Miljö- och energiförbund har sedan 2005 ett gemensamt Ekonomisystem med gemensam drift- och systemförvaltning. Inom nuvarande samverkan är det idag cirka 850 användare av systemet.
Vi inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans och drift av Ekonomisystem. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Uppdraget syftar till att upphandla en lösning som är säker, effektiv och flexibel och som kontinuerligt kan uppgraderas till nya versioner med liten insats från kommunerna – så kallad Molntjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48000000 Programvara och informationssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444000 Redovisningssystem, 48444100 Faktureringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dalslandskommunerna; Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud och Bengtsfors har sedan 2001 ett gemensamt Ekonomisystem med gemensam drift och systemförvaltning.
Vi inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans av Ekonomisystem. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel och som kontinuerligt kan uppgraderas till nya versioner med liten insats från kommunerna – så kallad Molntjänst.