186510-2019 - ÄndringSverige-Norrköping: Madrasser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Madrasser avsedda för högriskmiljö
Referensnummer: 2019-4083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39143112 Madrasser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser madrasser och kuddar avsedda för högriskmiljö.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens och Polismyndighetens huvudsakliga behov av efterfrågade madrasser under hela avtalsperioden. Målsättningen är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.