186511-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård och lokalvårdsrelaterade tjänster till Danderyds Sjukhus AB och Södertälje sjukhus AB
Referensnummer: DS 2022-0926
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende Lokalvård och lokalvårdsrelaterade tjänster till Danderyds sjukhus AB och Södertälje sjukhus AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För Danderyds sjukhus och Södertälje sjukhus är patientsäkerhet av högsta prioritet. Leverantören ska därav säkerställa att sjukhusen får en kvalitativ och säker lokalvård med god regelefterlevnad, samt tillse att samarbetet hanteras med högsta möjliga servicenivå.
Denna upphandling är delad i två separata delar, där det finns möjlighet att lämna anbud på minst en av delarna. Varje del kommer att utvärderas separat. Avtal kommer att tecknas och således ingås separat med en leverantör per delområde.
Delområde 1. Lokalvård och lokalvårdsrelaterade tjänster till Danderyds sjukhus AB.
Delområde 2. Lokalvård och lokalvårdsrelaterade tjänster till Södertälje sjukhus AB.