186543-2022 - ResultatSverige-Vänersborg: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasmästeriarbeten
Referensnummer: D.nr: 2022/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan avser upphandling av Glasmästeriarbete inkl material i Vänersborgs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45441000 Glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Avtalet omfattar myndigheternas behov av produkter och tjänster inom glasmästeriarbete. Arbetet gäller åverkan och uppkomna tillfälliga enskilda incidenter. Avtalet tecknas med en entreprenör och beställning sker genom avrop från detta ramavtal.
De upphandlande myndigheternas framtida behovsvolym av produkter och tjänster inom glasmästeriarbete kan ej säkerställas utan är en uppskattning. Det arbete som ska utföras uppstår vanligtvis oplanerat och förmedlas genom att en anmälan inkommer till Vänersborgs kommuns fastighetsförvaltning eller annan servicepersonal. Därefter kontaktas ramavtalsentreprenören för att beskriva arbetet som ska utföras samt överenskomma om avropets övriga detaljer. Arbeten kommer ofta att utföras i lokaler med pågående verksamhet, vilket entreprenören skall beakta.
Upphandlande myndighet och avropsberättigade förbehåller sig rätten att vid större investeringar (tex projekt, ombyggnader, nybyggnader, renoveringar mm) gå ut med separat anbudsförfrågan. Det är beställningsuppdrag som inte behöver omedelbar åtgärd.