186544-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult till projektet Samverkan för mer lokal mat i offentliga kök
Referensnummer: D.nr:604-5412-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Länsstyrelsen har, i samverkan med Västra Götalandsregionen (VGR) drivit projektet Lokal mat i offentliga kök sedan 2014. Projektets syfte är att underlätta för fler små och medelstora företag, både primärproducenter och andra livsmedelsproducenter i länet, att bli leverantörer till offentliga kunder. Projektet ska också arbeta för att få fler kommuner att upphandla lokal mat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79951000 Organisering av seminarier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen har nu sökt ett nytt projekt som är en fortsättning och vidareutveckling av det tidigare projektet. Nästa steg är att nå fler av livsmedelsföretagen (SME) i länet och att skapa nya samarbeten mellan primärproducenter och livsmedelsföretag för att utveckla produkter som passar i offentliga kök. Vi arbetar utifrån vilka behov som finns inom de offentliga köken och hur livsmedelsföretagen ska kunna leverera en bra produkt.
Projektet ska främja samverkan för att få en kortare väg mellan konsument och producent. Det ska också bidra till ett starkt företagsklimat och främja utvecklingen av konkurrenskraftiga små och medelstora företag.
Vi vill utöka projektets resurser och nå ut till mindre och medelstora livsmedelsproducenter i länet. Vi utökar projektgruppen med en resurs från en upphandlad konsult för att nå ut till deras kontaktnät av företagare men också deras forskning. Det blir en naturlig samverkan mellan forskning och utveckling tillsammans med livsmedelsförädlare och primärproducenter.
Projektet finansieras till lika delar av Västra Götalandsregionen och Landsbygdsprogrammet.