Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trä- och byggnadsmaterial - ramavtal
Referensnummer: 21/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03410000 Trä
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör gällande trä- och byggnadsmaterial. Beställaren efterfrågar ett brett och heltäckande sortiment.
Ramavtalet omfattar bl.a:
-Leverans av trä- och byggnadsmaterial
-Uttransport av material till förråd och arbetsplatser med kranbil
-Tillhandahållande av lageryta; 50m² uppvärmd yta under tak samt 100m² kall lageryta under tak
-Uppmätningsservice
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03414000 Ohyvlat virke, 03415000 Barrvirke, 03419000 Virke, 03419100 Virkesvaror, 44316000 Järnhandelsartiklar, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen