186626-2021 - ResultatSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kirurgiska och Diagnostiska Instrument
Referensnummer: HSN/282/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen bjuder in för upphandling av kirurgiska och diagnostiska instrument som innefattar produkter som används inom akutsjukvård, specialistvård, primärvård och hemsjukvård.
Produktområden: manuella blodtrycksmätare, digitala blodtrycksmätare, stetoskop, öra-, näsa- halsprodukter, rostfria instrument, engångsartiklar i plast, gynekologiska produkter samt rektala engångs instrument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dermatologiska instrument engångs Pos 1-12
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33124130 Diagnostiska artiklar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Instrument, engångs Pos. 13-27
Del nr: 2
Gynekologi Pos. 28-53
Del nr: 3
Gynekologi, diagnostiska instrument Pos. 54-63
Del nr: 4
Övrigt Pos. 64-92
Del nr: 5
Instrument, avdelningskvalite Pos. 92-120
Del nr: 6
Rektal, diagnostiska instrument Pos. 121-127
Del nr: 7
Öron, engångs Pos. 128-138
Del nr: 8
Blodtrycksmätare Pos.139-148
Del nr: 9
Diagnostiska Instrument Pos. 149-158
Del nr: 10
Öron, diagnostiska instrument Pos. 159-163
Del nr: 11
Seromaset Pos.165
Del nr: 12
TERMOMETER MÄTOMRÅDE PANNA Pos. 149
Del nr: 13
MUNSPATEL FLERGÅNGS Pos. 70
Del nr: 14