186685-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Parkeringsledningssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringssystem CSK 2021
Referensnummer: RS/202797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34926000 Parkeringsledningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Regionen efterfrågar en (1) totalleverantör som tillhandahåller hela tjänsten.
Enhetligt parkeringssystem för regionens parkeringar.
Informationen från alla parkeringar ska kunna kopplas samman med ett (1) enhetligt trafikledningssystem – Rosenborgsgatan och Älvgatan.
Drift, service och support av erbjuden lösning.
Olika lösningar av betalningsfunktionalitet ska vara kopplat till parkeringssystem.
Drift, service och support till regionens personal och till besökande (parkörer).
Freeflow system.
Bom-lösningar enligt beskrivningar.
Kamera-lösningar enligt beskrivningar.
Demontering av befintlig utrustning.
Omhändertagande av utrustning som regionfastigheter ej avser behålla.
Projektering, projektledning, leverans av aktuell utrustning inklusive installation intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
Teknisk dokumentation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Parkeringssystem