Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade konsulttjänster inom limnologiska vattenvårdsåtgärder samt miljöövervakning av fisk
Referensnummer: 584-35914-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkomna att lämna anbud på upphandling med mål att teckna ramavtal för kvalificerade konsulttjänster avseende limnologiska vattenvårdsåtgärder samt miljöövervakning av fisk. Upphandlingen, som är uppdelad på fyra anbudsområden, syftar till att planera, genomföra och följa upp vattenvårdsåtgärder i sötvattenmiljöer i Skåne län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen