Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster Skellefteå, Piteå, Kiruna
Referensnummer: LTU-5907-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
LTU är i behov av städtjänster för universitetsorterna Kiruna, Piteå och Skellefteå. Upphandlingen är indelad i tre delområden enligt orterna ovan. För delområde Skellefteå sker en gemensam upphandling mellan Luleå tekniska universitet och Umeå universitet. Mer detaljerad beskrivning av delområdena finns i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 025 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen