186843-2022 - ÄndringSverige-Karlskrona: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distribution cirkulationstvätt arbetskläder
Referensnummer: KS 2022/1871 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Distribution av cirkulationstvätt arbetskläder till Karlskrona kommun. Lämning och hämtning av tvätt för ca 100 arbetsplatser/leveranspunkter. Krav på socialt företag.