186852-2020 - ResultatSverige-KIRUNA: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende detaljplanering
Referensnummer: 2019-060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom konsultområdet detaljplanering. Krav på konsulttjänsterna återfinns i bilaga 1. Tjänstebeskrivning och kravspecifikation. Denna ska besvaras och efterfrågade handlingar ska bifogas anbudet.
Beställaren har för avsikt att anta två (2) rangordnade leverantörer. Den anbudsgivare som erhåller högst sammanlagd poäng vid utvärderingen kommer att rangordnas etta och i första hand bli tilldelad uppdrag. I det fall den tillfrågade leverantören inte kan åta sig uppdraget, går turen till den rangordnade tvåan.
Ramavtalet kommer att gälla i två (2) år från och med avtalsstart, med möjlighet till förlängning ett (1) + ett (1) år. Exakta datum regleras vid avtalets tecknande.
Upphandlingen sker med öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom rubricerat konsultområde. Krav på konsulttjänsterna återfinns i bilaga 1. Tjänstebeskrivning och kravspecifikation. Denna ska besvaras och efterfrågade handlingar ska bifogas anbudet.
Ramavtalet kommer att gälla i två (2) år från och med avtalsstart, med möjlighet till förlängning ett (1) + ett (1) år. Exakta datum regleras vid avtalets tecknande. Kommunen förbehåller sig rätten att besluta om förlängning.