186861-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av AV-utrustning, teknikpersonal och eventmateriel
Referensnummer: SU FV-4297-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hyra av AV-teknik och AV-personal såsom ljud, ljus bild och broadcast utrustning men även möbler, scendekor, utställningsmaterial och liknande, till olika arrangemang/event som anordnas på eller utav Stockholms universitet samt komplettering till SU egna teknik som finns i hörsalar och lärosalar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32321200 Audiovisuell utrustning, 32321300 Audiovisuellt material, 71318100 Ljustekniska tjänster, 79952000 Evenemang, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad B, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för Hyra av AV-utrustning, eventmateriel och personal.
Stockholms Universitet har behov av att hyra AV-teknik och AV-personal såsom ljud, ljus bild och broadcast utrustning men även möbler, scendekor, utställningsmaterial och liknande, till olika arrangemang/event som anordnas på eller utav Stockholms universitet samt komplettering till Bs egna teknik som finns i hörsalar och lärosalar.
Stockholms universitet arrangerar event genom bland annat Konferensservice. Konferensservice har verksamhet i byggnaden Aula Magna som är en hörsal för upp till 1200 personer. Här arrangeras föreläsningar, akademiska konferenser, akademiska högtider och Nobelföreläsningar varje år där det ofta spelas in och streamas ”live” ut till olika websidor eller play sidor.
I dessa sammanhang behövs ofta kompletteringar till egen teknik för att ” skräddarsy” de tekniskt efterfrågade önskemålen. På universitetet finns också utställningshallar (Accelerator) för konst som också behöver kompletteringar av utrustning till utställningar med mera. Förutom dessa ställen sker arrangemang även på övriga campus som t ex. Kista, Kräftriket och Albano.
Upphandlande myndighet
Stockholms universitetOrganisationsnummer: 202100-3062106 91 Stockholm