Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Vatten, avfall, fjärrvärme, el, fiber
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter VA
Referensnummer: ABBE 2022/744
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Borlänge Energi, affärsområdet Vattentjänster har behov av VA-projektörer och närliggande ingenjörstjänster inom området. Upphandlingen syftar till att kunna teckna ramavtal med tre (3) konsultfirmor med en avtalstid om maximalt sex (6) år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen