186931-2020 - ResultatSverige-Eskilstuna: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Elmarknadsmodell
Referensnummer: 2019-17994
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten inbjuder er att inkomma med anbud gällande upphandling av elmarknadsmodell för simulering av den europeiska elmarknaden.
Upphandlingen syftar till att med ett flerårigt avtal säkerställa Energimyndighetens behov av att simulera utvecklingen på den europeiska elmarknaden, både på kort och lång sikt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen