Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutstjänster skärgården.
Referensnummer: UH-2017-70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolskjutstjänster skärgården. Målet med upphandlingen är att ge eleven en trygg och säker resa med god service och ett bra bemötande.
I dagsläget Ca fem (5)-tio (10) elever på öar utan fast förbindelse behöver skjuts med båt, och ca 20 med svävare under istid till och från Värmdö Skärgårdsskola. Utöver detta finns ett behov av skoltransporter under skoldagen mellan olika delar av Värmdös Skärgårdsskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera områden/ kombinationer som framgår av bilaga prisformulär.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skoltransport svävare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60600000 Transport på vattenvägar, 34500000 Fartyg och båtar, 34512000 Fartyg och liknande båtar för passagerartrafik eller godstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I dagsläget ca fem (5) – tio (10) elever på öar utan fast förbindelse behöver skjuts med båt, och ca 20 med svävare under istid till och från Värmdö Skärgårdsskola. Utöver detta finns ett behov av skoltransporter under skoldagen mellan olika delar av Värmdös Skärgårdsskola.
Skolskjuts svävare
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 34500000 Fartyg och båtar, 34512000 Fartyg och liknande båtar för passagerartrafik eller godstransport, 60600000 Transport på vattenvägar, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60120000 Taxitjänster
Skoltransport båt
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 34500000 Fartyg och båtar, 34512000 Fartyg och liknande båtar för passagerartrafik eller godstransport, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60120000 Taxitjänster, 60600000 Transport på vattenvägar
I dagsläget Ca fem (5) – tio (10) elever på öar utan fast förbindelse behöver skjuts med båt, och ca 20 med svävare under istid till och från Värmdö Skärgårdsskola. Utöver detta finns ett behov av skoltransporter under skoldagen mellan olika delar av Värmdös Skärgårdsskola.
Skolskjuts båt
Del nr: 4