186997-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsanvisning med tillhörande administration i Ledningskollen
Referensnummer: UH 23-07
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna anbud.
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar komplett hantering av ärenden gällande elledningar, signalkabel och fiber (Stadsnät) i Post- och telestyrelsens webb-tjänst ledningskollen.se samt utförande av ledningsutsättning. Det geografiska arbetsområdet för elnätet är områdeskoncessionerna. För fiber är kommungränserna för Eskilstuna och Strängnäs kommun. För gatljus gäller Eskilstuna kommun.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med drygt 600 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Bakgrund
För att minska antalet grävskador på vår infrastruktur och på ett smidigt sätt tillhandahålla utsättning åt frågeställare genomför vi denna upphandling. Förhoppningen är att finna en organisation som på ett snabbt och effektivt sätt kan hantera Ledningskollen och utsättningen för vår infrastruktur.
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet för granskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska Anbudsgivare som är tredjepartcertifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet (hänvisning till hemsidor eller länkar godtas inte som bevis).
I de fall Anbudsgivare inte har ett tredjepartscertifierat kvalitetsledningssystem ska istället kvalitetspolicy och kvalitetsmål bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete/kvalitetsledningssystem.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minst innehålla följande:
a) Resurser och ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete. b) Rutiner för egenkontroll och intern revision. c) Rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder. d) Rutiner för förebyggande åtgärder. e) Rutiner för hantering av reklamationer. f) Rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer. Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran.