187210-2017 - ResultatSverige-Djursholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tekniska konsulttjänster för Trix Organizer, BIM och CAD-ritningar.
Referensnummer: FN 2017/0138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska konsulttjänster för Trix Organizer, BIM och CAD-ritningar för löpande avrop. Närvarokrav hos Danderyds kommun uppskattat till en persons bemanning en dag per vecka (20 % av en heltid).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71356000 Tekniska tjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperioden beräknas från augusti 2017 t.o.m. juli 2019.Avtalsperioden kan förlängas maximalt 2 gånger med ytterligare ett år, dock längst t.o.m. juli 2021.
Uppdraget omfattar arbeten såsom t.ex.:
— Underhåll och administration av Trix Organizer databas;
— Administration, granskning och komplettering/ändring av ritningar;
— Rådgivning kring Trix Organizer, BIM och CAD samt delaktighet i projekt;
— CAD-samordning och granskning;
— BIM-modellering;
— Fastighetsavdelningens stöd vid implementation av andra it-stöd med kopplingar till Trix Organizer.