187222-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster.
Referensnummer: 16/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Skåne Nordväst upphandlar städtjänster till Brandstationerna Berga/Brandorama, Bårslöv, City, Ängelholm och Örkeljunga
Inledning:
Räddningstjänsten Skåne Nordväst upphandlar städtjänster.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar följande stationer: Bårslöv, City, Berga/Brandorama, Ängelholm samt Örkeljunga. Ytor m.m. framgår av bilagda lokalbilagor (bilaga 6-12). Se vidare punkt 1.6.1.3.
Förfrågan avser daglig städning, helgfria måndagar-fredagar under 52 veckor per år på samtliga objekt enligt bilaga 5 samt tillkommande städtjänster efter avrop. Uppdragen omfattar även köksservice i Brandoramas verksamhetsrestaurang, helgfria måndagar-fredagar efter avrop. Ingen matlagning ingår i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Räddningstjänsten Skåne Nordväst upphandlar städtjänster till Brandstationerna Berga/Brandorama, Bårslöv, City, Ängelholm och Örkeljunga.