187228-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server- och applikationsdrift
Referensnummer: SK2018-0043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Tjänsteområdet Server- och applikationsdrift. I Tjänsteområdet ingår drift-, kapacitets- och konsulttjänster för tillhandahållna databaser, webbservrar, AD, Exchange, certifikatstjänster samt fysiska och virtuella servrar med tillhörande lagring och säkerhetskopiering.
Beställaren kommer att hålla ett informationsmöte den 7 maj 2018 kl 15:00-17:00 i Sollentunasalen, Turebergshuset, Turebergs torg 1 i syfte att ge vägledning i hur upphandlingsprocessen kommer att gå till samt för att leverantörer ska kunna bedöma upphandlingens art och omfattning och därmed kunna ta ställning till om de ska ansöka om att få delta i förfarandet. Leverantörer som önskar närvara behöver ej anmäla sig i förväg för att få delta.
Ni ombeds att först läsa dokumentet 00 Ansökningsinbjudan.
De dokument som reglerar första steget består av följande handlingar:
 Ansökningsinbjudan.
 Ansökningsformulär.
 Sanningsförsäkran.
Övriga dokument är hänförliga till steg 2 och är Preliminära dokument. Syftet med att publicera det Preliminära tjänsteleveransavtalet inklusive dess bilagor redan under första steget – ansökningsfasen är att intresserade leverantörer ska kunna bedöma upphandlingens art och omfattning och därmed kunna ta ställning till om de ska ansöka om att få delta i förfarandet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Ansökningsinbjudan.
— Ansökningsformulär.
— Sanningsförsäkran.