187234-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsulter - Delområde 7 Projektledning Infrastruktur
Referensnummer: KSTFU/2018:167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektledarens uppgift är att leda och handlägga uppdrag och projekt. Ansvara för att det upprättas normenliga tekniska beskrivningar och beräkningar inom respektive område. Därutöver ska projektledaren ansvara för att infrastrukturprojekt framskrider, att kostnadsberäkningar, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar och beräkningar samt övriga handlingar tas fram i rätt tid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen