See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Saneringsarbeten
Beskrivning: Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde. Anbudsgivaren kan lämna anbud på 1 eller flera anbudsområden. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av löpande- och planerade saneringsarbeten. Ramavtalet är uppdelat i fyra anbudsområden: Anbudsområde 1: Fuktsanering och fuktmätningar. Anbudsområde 2: Saneringar: Asbestsanering, PCB, Mögel, Brand och Sanitära olägenheter Anbudsområde 3: Klottersanering Anbudsområde 4: Sugbil samt filmning av ledningar
Intern identifierare: 2023/22
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90690000 Klottersanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Kirunabostäder äger lägenheter och lokaler samt förvaltar kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun på landsbygden. Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde. Anbudsgivaren kan lämna anbud på 1 eller flera anbudsområden. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av löpande- och planerade saneringsarbeten. Ramavtalet är uppdelat i fyra anbudsområden: Anbudsområde 1: Fuktsanering och fuktmätningar. Anbudsområde 2: Saneringar: Asbestsanering, PCB, Mögel, Brand och Sanitära olägenheter Anbudsområde 3: Klottersanering Anbudsområde 4: Sugbil samt filmning av ledningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1- Fukt
Beskrivning: Kirunabostäder äger 120 lägenheter samt förvaltar kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun på landsbygden. Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde. Anbudsgivaren kan lämna anbud på 1 eller flera anbudsområden. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av löpande- och planerade saneringsarbeten. Ramavtalet är uppdelat i fyra anbudsområden: Anbudsområde 1: Fuktsanering och fuktmätningar. Anbudsområde 2: Saneringar: Asbestsanering, PCB, Mögel, Brand och Sanitära olägenheter Anbudsområde 3: Klottersanering Anbudsområde 4: Sugbil samt filmning av ledningar
Huvudklassificering (cpv): 90722200 Miljösanering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2- Saneringar
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3- Klottersanering
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4- Sugbil