187306-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Upphandling gällande anhörigstöd barn och unga
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling gällande anhörigstöd barn och unga
BeskrivningLinköpings kommun har behov av insatsen anhörigstöd till barn och unga. Insatsen ska vara gruppinriktad och/eller vara en individuell behandling till barn och unga. Utföraren ska kunna erbjuda anpassade grupper, beroende på ålder/mognad, för hela målgruppen 4 – 20 år. Utföraren ska även möjliggöra att det erbjuds tillfällen för barnen och föräldrarna/omsorgspersonerna att träffa andra med liknande erfarenheter och livssituationer. Verksamheten beräknas nå sammanlagt cirka 200 barn och ungdomar per år. Beställningsvolymen beräknas vara 510 grupptimmar för barn per år samt 2 840 timmar per år för samtal till barnen och deras anhöriga som är i behov av extra stöd utöver gruppverksamheten.
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs som ett öppet förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106997:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård