Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster.
Referensnummer: 160480-A055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande Tandtekniska tjänster för leverans till Folktandvården, Landstinget i Kalmar län.
Upphandlingen syftar till att förse Folktandvården i Kalmar län med tandtekniska tjänster inom områdena: fast tandstödd protetik, avtagbar protetik, implantatstödd protetik och bettskenor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen