187447-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Licenser
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarutvecklingsinsatser med grund i självskattningsverktyget LIA
Referensnummer: TN 2022-0212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Amfora Ledarintelligens startar under 2022 en Plantskola för ett medmänskligt ledarskap i en tid av stor förändring. Efter snart fyra decenniers erfarenhet av ledarutveckling har vi samlat på oss ett stort empiriskt underlag i syfte att analysera och förstå vad ledarskap egentligen handlar om i en tid som står under ständig och kraftfull prövning och förändring.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det sistnämnda har varit extra påtagligt de senaste fem åren och i synnerhet sedan pandemin drabbade oss alla vintern 2020. Ledarskapet prövas mer än någonsin och behöver omdefinieras. Det gamla ”comand and control” som hör hemma i de makthierarkier som de flesta organisationer består av försvagas alltmer för att mer och mer gå över till kompetenshierarkier vilket förutsätter ett nytt ledarskap. Ett ledarskap som har respekt och förståelse för mänskliga behov. Ett ödmjukt ledarskap som pusslar ihop allas kompetenser för det gemensamma uppdraget. Det betyder att de som är chefer idag behöver utveckla sina ledarkompetenser mer än sina chefskompetenser.