187474-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Planeringssystem – Framtidens Planering- och uppföljningssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFramtidens Planering- och uppföljningssystem
BeskrivningRegionen behöver stöd i att effektivisera sina arbetsprocesser inom ekonomiområdet och söker en leverantör som kan erbjuda ett användarvänligt, processorienterat och kostnadseffektivt system. Regionen avser att upphandla en helhetstjänst innefattande programvara och nödvändig teknisk plattform (operativsystem, databas, servers etc.). Upphandlingens övergripande syfte är att införskaffa ett användarvänligt och modernt IT-stöd för att erhålla ett kostnadseffektivt IT-stöd genom att förenkla rutinerna och arbetssätt, skapa förutsättningar för ett processorienterat digitalt arbetssätt, kunna erbjuda plattformsoberoende och mobilt arbete i systemet genom att använda webb och appar, enkelt kunna integreras med andra verksamhetssystem och externa parter t.ex. myndigheter för att möjliggöra effektiv och säker hantering av dataflöden. Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 6,5 miljoner SEK. Leverantörens system är en SaaS- tjänst IT-systemSpecifikation och omfattning av systemet framgår av tecknat avtal med tillhörande bilagor. Systemmiljö Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system: ProduktionsmiljöTest- och Utbildningsmiljö
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30196000 Planeringssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFramtidens Budget- och analyssystem
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90827:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster