187500-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för underhåll och reinvesteringar av säkerhetstekniska system, anläggningar
Referensnummer: Svk 2021/2394
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät har ett stort antal stationer och teknikbodar som omfattas av fysiskt skydd. Ingående i det fysiska skyddet är säkerhetstekniska system för att upptäcka intrångsförsök till dessa. Svenska kraftnät upphandlar nu leverantörer till det underhåll och de reinvesteringar som görs för dessa system på befintliga anläggningar. Nya stationer och ombyggnationer omfattas inte av detta avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 79710000 Säkerhetstjänster, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets beräknade värde uppgår till 400 000 000 SEK.