187518-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Licenspartner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLicenspartner
BeskrivningUpphandlingen omfattar en Licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster, genom avtal med en leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av licenser och förnyelse av underhåll av licenser. Upphandlande mundighet är Ängelholms kommun, som är handläggande myndighet, AB Ängelholmslokaler och AB Ängelholmshem.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105088:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenOption på att kunna öka takvolymen med 50%