187528-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017/IN0100 Mäklare Småhus
Referensnummer: 2017/IN0100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Borås kommuns behov av mäklare för småhus.
Upphandlingens omfattning.
Upphandlingen omfattar behovet av mäklartjänster för avyttring av fastigheter i kommunens bestånd samt fristående värderingar av objekt. Upphandlingen avslutas med ett ramavtal avseende fastighetsmäklartjänster där maximalt tre (3) anbudsgivare antas. Avrop kommer ske enligt rangordning där anbudsgivare med lägst begärda provision rankas etta o.s.v..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70120000 Köp och försäljning av fastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar behovet av mäklartjänster för avyttring av fastigheter i kommunens bestånd samt fristående värderingar av objekt. Upphandlingen avslutas med ett ramavtal avseende fastighetsmäklartjänster där maximalt tre (3) anbudsgivare antas. Avrop kommer ske enligt rangordning där anbudsgivare med lägst begärda provision rankas etta o.s.v.. Skulle anbudsgivare nummer ett avstå ett uppdrag går det vidare till anbudsgivare nummer 2 o.s.v. Beställaren kommer att avropa försäljningsuppdrag för enstaka försäljningsobjekt eller för flera försäljningsobjekt samtidigt. Samtliga avrop görs av Borås Stad.
Två typkoder är primärt aktuella för upphandlingen. Typ 2, småhusenheter samt typ 3, hyreshusenheter. Skulle dock någon annan typkod mot förmodan bli aktuell ska detta ses som ett uppdrag inom ramen för avtalet.
Antal beräknade försäljningar uppgår till ca sex (6) st / år baserat på Beställarens prognos för de kommande åren. Därtill tillkommer ca sex (6) st fristående värderingar vilket också baseras på Beställarens prognos.
Angivna årsvolymer är uppskattade. Skulle beställarens avrop enligt detta avtal under- respektive överstiga beräknad kvantitet ska detta inte betraktas som avtalsbrott från beställarens sida utan leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Det verkliga utfallet kan således bli såväl lägre som högre.
I samband med avrop preciseras vilka moment som ska ingå i åtagandet för respektive försäljningsobjekt:
Intag.
Analysfas (omfattande bland annat marknadsföringsstrategi, kommunikationsstrategi, samt riskanalys).
Värdering av objekt.
Framtagande av uppdragsavtal samt tid- och försäljningsplan.
Fotografering av objekt.
Upprättande av planritningar.
Upprättande av objektsbeskrivning (prospekt).
Tryck av objektsbeskrivning (prospekt).
Annonsering (kostnad för annonsering ingår i offererat arvode).
Visning.
Kontakter med intressenter.
Upprättande av köpekontrakt, köpebrev, tillträdeshandlingar samt andra erforderliga handlingar som krävs för en fastighetstransaktion.
Ansökan om lagfart.
I uppdraget ingår att bidra med kompetens, rådgivning och synpunkter som leder fram till en försäljningsstrategi som är specifik för det aktuella objektet. Under hela processen ingår att bistå Beställare med stöd och rådgivning samt delta i nödvändiga möten för uppdragets genomförande.
Samtliga ovanstående moment ingår i anbudsgivarens arvode och ingen särskild ersättning får debiteras.