187532-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Dokumenthanteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskriftstjänster
Referensnummer: UH-2018-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en tjänst som ska omvandla fakturafiler till utskrifter/produkter. Uppdraget består även av bearbetning av filer, utskrifter inkl. bilagor samt kuvertering inkl. adressering. I uppdraget ingår även distribution av elektroniska fakturor, bilagor och hantering av mätaravläsning.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Sigtuna Kommuns och Sigtuna Vatten & Renhållning ABs (SIVAB) behov av fakturautskriftstjänster med målet att uppnå ett kostnadseffektivt hanterande med hjälp av en professionell leverantör.
Kontrakt kommer att tilldelas en leverantör.
Avtalstiden är två (2) år + två (2) år.
Obs! Avtalsstart gäller fr.o.m. 2019-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72512000 Dokumenthanteringstjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster, 48770000 Allmänna verktygsprogram samt komprimerings- och utskriftsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad inköpsvolym per år beräknas till ca 429 000 sek. Vilket motsvarar ca 60 000 st fakturor för Sigtuna Kommun.
SIVABs inköpsvolym per år beräknas till ca 200 000 sek, vilket motsvarar ca 35 000 st fakturor och 4500 st mätaravläsningar.
Beloppet/antal grundar sig på statisk från tidigare år. Tecknat avtal innebär inte några garantier från Kommunen avseende inköpsvolymer.