2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kateterburna hjärtklaffar och hjärtimplantat, samt tillbehör
Beskrivning: Upphandlingen innefattar Kateterburna hjärtklaffar och hjärtimplantat, samt tillbehör består av hjärtklaffproteser för implantation med kateterburen teknik vid aortastenos (TAVI), hjärtklaffar till mitralis och tricuspidalis (TEER metoden) och hjärtpluggar, Left Atrial Appendage (LAA) closure. Dessa hjärtklaffar och hjärtimplantat opereras in via ett perkutant ingrepp via ljumsken. Ingreppen utförs på kardiologiska kliniken på Sahlgrenksa universitets sjukhuset i Göteborg
Intern identifierare: RS 2025-04052
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000