Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Shunt-sensor med heparinbehandling för Terumo CDI 510H
Referensnummer: VF2020-00058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska erbjuda shunt-sensor med heparinbehandling till befintlig CDI 510H.
Varuförsörjningen för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Förutsättningar enligt LOU 6 kap 14 § punkt 2.
Tilltänkt leverantör är Terumo Sweden AB med avtalstid mellan 2021-05-03 - 2023-02-28 med option på maximalt 24 månader, upphandlingsvärdet för 12 månader uppskattas till 516 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33195000 Patientövervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varuförsörjningen med de ingående Regionerna Uppsala och Örebro avser att teckna avtal för shunt-sensorer med heparinbehandling för CDI 510H.
Då Regionerna har befintlig CDI 510H-utrustning och det endast finns en leverantör av angiven shunt-sensorer och en annan sorts shunt-sensor innebär utbyte av befintlig utrustning som i sin tur innebär en omställningskostnad i storleksordningen på ca 2-3 miljoner.