187572-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Flygning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Toppsågning med helikopter
Referensnummer: UH-2022-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar Toppsågning av kantträd i ledningsgator med helikopter inom Ellevios regionnät. Trädtoppning uförs utifrån material framtaget med hjälp av laserskanning, där varje träd ska toppas med ett bestämt meterantal.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget.
Avtal kommer att tecknas på två (2) år med option på förlängning ett (1) plus ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen