Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning PET/CT system
Referensnummer: 2023-O000887
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne orienterar sig inför en eventuell upphandling av PET/CT-system för kliniskt bruk. Systemet kommer ersätta ett äldre befintligt PET/CT-system på Skånes universitetssjukhus, verksamhetsområde Bild och funktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur, 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen