187624-2022 - ResultatSverige-Växjö: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam
Referensnummer: TN 2021-00304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal för lastning, transport och nyttiggörande av avvattnat slam från Sundets ARV. Det är upp till entreprenören att finna avsättning för slammet.
Omfattning och syfte
Avtalet omfattar tjänst för lastning, transport och slutligt omhändertagande av avvattnat avloppsslam från avloppsreningsverket Sundet i enlighet med gällande REVAQ-regelverk, lagar och myndighetsföreskrifter. Avtalet omfattar även lagring och hygienisering genom långtidslagring i de fall som detta krävs.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen