2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bemanningstjänster för teknikprojektledare EL
Beskrivning: Denna upphandling avser bemanningstjänster till Region Örebro län inom område fastigheter. Beskrivning av objektet finns i Krav på tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive option beräknas uppgå till cirka 10 000 000 kr baserat på framtida uppskattat behov. Det uppskattade värdet ska inte ses som en garanti för kommande avrop, varken till värde eller volym. Takvärdet i ramavtalet är 15 000 000 SEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Regionen och leverantören delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås. Takvärdet ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet
Intern identifierare: 26RS2923
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Denna upphandling avser bemanningstjänster till Region Örebro län inom område fastigheter. Beskrivning av objektet finns i Krav på tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive option beräknas uppgå till cirka 10 000 000 kr baserat på framtida uppskattat behov. Det uppskattade värdet ska inte ses som en garanti för kommande avrop, varken till värde eller volym. Takvärdet i ramavtalet är 15 000 000 SEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Regionen och leverantören delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Intern identifierare: 1883451-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1. Projektledare el
Beskrivning: Region Örebro län bjuder in anbudsgivare till upphandling avseende Bemanningstjänster för teknikprojektledare inom område fastigheter. Upphandlingen syftar till att tillgodose ett behov av bemanning av seniora projektledare inom el. Regionen bedömer att behovet är 1,5 tjänst i snitt. Vi rekommenderar er att läsa igenom upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor noggrant för att ert anbud ska ligga i linje med ställda krav. Värdet på upphandlingen inklusive optioner och förlängningar uppskattas till ca 10 000 000 SEK. Ramavtalet har en avtalstid om (2) två år med 1+1 år i option om förlängning. Start på avtalet är beräknat till 2026-06-01.
Intern identifierare: 1883452-1