187686-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patent- och immaterialrättskonsulter
Referensnummer: FS 2.1.2-2274-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet Holding AB och dess dotterbolag – Umeå Biotech Incubator AB, Uminova eXpressions AB och Uminova Innovation AB – upphandlar ramavtal för patent- och immaterialrättskonsulter.
Upphandlingen omfattar två (2) anbudsområden indelat i tre branschområden vardera, dvs. totalt sex delområden. En anbudsgivare kan lämna anbud på valfritt antal delområden. Bolagen avser att anta tre leverantörer per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79100000 Juridiska tjänster, 79120000 Rådgivning avseende patent och upphovsrätt, 79121000 Rådgivning avseende upphovsrätt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 innefattar tjänsterna:
— Allmän rådgivning - IP/IPR,
— Patenterbarhetsbedömningar, nyhetsgranskningar och patentlandskap
— Upprättandet och handläggning av patentansökningar
— Varumärkesansökningar
— Freedom to operate analyser
Anbudsområde 2 innefattar tjänster inriktade på att använda patent och IP-information för:
— IP-strategi
— IP business intelligence (inkl. marknads- och FOU-aspekter) och due diligence
Varje anbudsområde är indelat i tre branschområden:
1. Life science
2. Mekanik/Teknik
3. ICT
Uppdragen fördelas enligt turordning där den leverantör som rangordnats etta tilldelas hälften, 3/6, av delområdets uppdrag, och de som rangordnats tvåa och trea tilldelas 2/6 respektive 1/6 av uppdragen.