187703-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlings- och översättningstjänster
Referensnummer: KS 2020-00560
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Tolkförmedlingstjänster och översättningstjänster för Växjö Kommuns alla verksamheter
De senaste årens kostnader för tolktjänster har beräknas uppgå till 3-3,5 miljoner kronor per år. Rimlig uppskattning för denna upphandling är drygt 12 miljoner för hela avtalsperioden inklusive optioner. Växjö Kommun kan ej garantera viss volym. Syftet med upphandlingen är att Växjö Kommun från och med 2021-10-30 ska ha nytt ramavtal för sitt behov av tolkförmedlingstjänster, då nuvarande avtal med Digitaltolk AB upphör att gälla 2021-10-30.
De senaste årens kostnader för tolktjänster har beräknas uppgå till 100 000kroner kronor per år. Rimlig uppskattning för denna upphandling är drygt 450 000kr för hela avtalsperioden inklusive optioner. Växjö Kommun kan ej garantera viss volym. Syftet med upphandlingen är att Växjö Kommun från och med 2021-10-30 ska ha nytt ramavtal för sitt behov av Översättningstjänster, då nuvarande avtal med A.D man AB upphör att gälla 2021-10-30.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Denna upphandling avser Tolkförmedlingstjänster och översättningstjänster för Växjö Kommuns alla verksamheter, enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt och tillhörande bilagor.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet
Anbudsgivare visar att de har dokumenterade resurser/kapacitet och kompetens för att utföra uppdraget.
Som bevis på att kravet uppfylls ska Anbudsgivaren bifoga en kort presentation av företagetsamt dess organisation. Vidare ska beskrivningen redogöra för företagets förmåga attgenomföra efterfrågad leverans.