18771-2020 - ÄndringSverige-ESKILSTUNA: Byggnation av servicehus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Domaren 3, ESKILSTUNA Skiftinge äldreboende Nybyggnad
Referensnummer: 19/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211200 Byggnation av servicehus
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av nybyggnad av äldreboendet Skiftingehus.
Objektet är placerat i Eskilstuna på Karl Hovbergsgatan 43, del av kvarteret
Domaren 3.
Byggnaden med BTA på ca 10 000 m2 har 88 st rum för brukare, offentliga och gemensamma ytor samt personalutrymmen och ytor för administration.