187727-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expertstöd inom sopsugssystem
Referensnummer: 21AV63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudsyftet med upphandlingen är tillgodose beställarens behov av tekniska konsulter för oberoende expertstöd inom sopsugningssystem. Med ”oberoende” avses att leverantören inte är styrd eller beroende av någon annan aktör med intressen inom det efterfrågade området, vare sig som konsult, leverantör eller entreprenör. Leverantören ska inte heller ha en styrande roll i sådan aktör, och ingen annan konsult, leverantör eller entreprenör på området ska vara beroende av leverantören. Detta innebär bland annat att ägare av och/eller personer i ledande ställning hos leverantören, eller några med nära anknytning till sådan person, inte får ha något intresse i en annan aktör med intresse inom det efterfrågade området, enligt ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen