187743-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Reparation av behållare till förpackningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelReparation av behållare till förpackningar
BeskrivningSÖRAB välkomnar anbudsgivare att lämna anbud avseende en helhetslösning för reparation samt lagerhållning av SÖRABs behållare hos leverantören. I uppdraget ingår även in och utställning av behållare på ÅVSer inom SÖRAB-regionen. Med reparation avses bland annat svetsning, riktning, blästring, lackering och montage av dekaler. Tjänsten omfattar mottagning av felanmälan, tömning av förpackningsfraktioner från inhämtade trasiga behållare samt sammanställning av statistik per fraktion och ÅVS. Leverantören ska även föra statistik per behållare avseende reparationer och vart behållarna finns utställda. Leverantören förväntas även hålla ett reservdelslager av de mest frekventa reservdelarna för att möjliggöra snabba reparationer. Tjänsten omfattar även utbyte av stallage (behållare inkl fundament), utställning av stallage, ommöblering av ÅVS, tillfälliga flyttar, nya etableringar eller avetableringar på färdigställd mark. SÖRAB avser att leverantören ska färdigställa behållare så att de ska vara helt klara att tas in i produktion när de kommer tillbaka från leverantörens iordningställande. Syftet med upphandlingen är att tillgodose SÖRABs ägarkommuners behov av hela och funktionsdugliga förpackningsbehållare på ÅVSerna. SÖRAB avser teckna avtal med en leverantör och start av leverans planeras i snar anslutning till avtalets tecknande.
Intern identifierareUH2024-9
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 50800000 Diverse reparationer och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningSÖRAB välkomnar anbudsgivare att lämna anbud avseende en helhetslösning för reparation samt lagerhållning av SÖRABs behållare hos leverantören. I uppdraget ingår även in och utställning av behållare på ÅVSer inom SÖRAB-regionen. Med reparation avses bland annat svetsning, riktning, blästring, lackering och montage av dekaler. Tjänsten omfattar mottagning av felanmälan, tömning av förpackningsfraktioner från inhämtade trasiga behållare samt sammanställning av statistik per fraktion och ÅVS. Leverantören ska även föra statistik per behållare avseende reparationer och vart behållarna finns utställda. Leverantören förväntas även hålla ett reservdelslager av de mest frekventa reservdelarna för att möjliggöra snabba reparationer. SÖRAB avser att leverantören ska färdigställa behållare så att de ska vara helt klara att tas in i produktion när de kommer tillbaka från leverantörens iordningställande. Tjänsten omfattar även utbyte av stallage (behållare inkl fundament), utställning av stallage, ommöblering av ÅVS, tillfälliga flyttar, nya etableringar eller avetableringar på färdigställd mark. Syftet med upphandlingen är att tillgodose SÖRABs ägarkommuners behov av hela och funktionsdugliga förpackningsbehållare på ÅVSerna. SÖRAB avser teckna avtal med en leverantör och start av leverans planeras till 15 maj i direkt anslutning till avtalets tecknande.
Intern identifierareReparation av behållare till förpackningar