187835-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för Trafikkontorets driftentreprenad ”Färjelägen och Farleder”
Referensnummer: 00515/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal om konsulttjänster avseende byggledning för underhåll, drift och skötsel av färjelägen, kajer mm samt tillsyn av farleder och sjösäkerhetsanordningar.
Konsultens uppdrag avser byggledning för Entreprenader vid Älvsnabbens färjelägen, södra skärgårdens last- och personfärjelägen, dykdalber, flytbryggor och sjömärken och tillhörande kablage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen