187867-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Coachning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom grupp- och ledarskapsutveckling
Referensnummer: 2020-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79998000 Coachning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av uppdraget
Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom grupp- och ledarskapsutveckling för Alvesta kommunkoncern.
Följande tjänsteområden är aktuella för denna upphandling:
Område A - Chefs-, ledar- och medarbetarutveckling samt team- och grupputveckling
Område B - Chefshandledning och chefscoachning
Område C - Organisatoriska utredningar och analyser
Område D - Interimchef
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 80511000 Personalutbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behov av konsulttjänster inom rubricerat område finns hos samtliga förvaltningar och bolag inom kommunen.
Upphandlingens syfte är att säkerställa köparens behov av tillgång till konsulttjänster inom rubricerat område. Målet är att utveckla chefs- och medarbetarskap inom verksamheten och att uppnå ett kostnadseffektivt hanterande med hjälp av professionella leverantörer.
Område A - Chefs-, ledar- och medarbetarutveckling samt team- och grupputvecklingOMRÅDE B - Chefshandledning och chefscoachning
Område C - Organisatoriska utredningar och analyserOMRÅDE D - Interimchef
Avtalstid
Avtalet ska gälla från och med avtalstecknande och två (2) år framåt, med möjlighet till två års förlängning, ett år i taget. Avtal förlängs per automatik om inte uppsägning skriftligen meddelats leverantören senast tre månader före avtalsperiodens utgång.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Alvesta kommunkoncern.
Kontaktperson under anbudstiden
Handläggare under anbudstiden är: Danielle Berggren
Upphandlare
Alvesta Kommun
Tfn 0472-154 61
danielle.berggren@alvesta.se
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.