Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stockholmsledet 9
Referensnummer: 17/410
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detaljprojektering ska utföras av bygator och färdigställande för allmän platsmark enligt detaljplan PÄ 18/2014a.
Uppdraget omfattar:
--- Lokalgata med vändzon utformad som en shared space-yta.
--- Mindre justeringar i befintlig parkmark samt justering av cykelbana.
--- Ytlig dagvattenhantering för fördröjning.
--- Belysning utmed Emdalavägen.
Slutresultatet ska bestå i ett FFU för upphandling av entreprenör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detaljprojektering ska utföras av byggator och färdigställande för allmän platsmark enligt detaljplan PÄ 18/2014a.